Recenzje

Jumanji: Przygoda w dżungli

Film: ",,Jumanji: Przygoda w dżungli''"

Autor: Katarzyna zobacz co jeszcze skomentował ten użytkownik

  Po dwudziestu dwóch latach, do kinowych ekranów wchodzi kolejna adaptacja filmu Jumanji. Film wyreżyserowany przez Jake’a Kasdana w USA.Film Jumanji: Przygoda w dżungli jest gatunkiem fantasy i filmem przygodowym, który miał premierę na Polskich ekranach kinowych 29 grudnia 2017 roku. Wyprodukowany przez wytwórnię Sony Pictures Entertainment, z perfekcyjnym montażem Dane Glauberman i fantastyczną scenografią filmową Stephena Cartera. Film dedykowany jest pamięci Robina Williamsa, odtwórcy oryginalnego filmu Jumanji. Ekranizacja filmu została nominowana do trzech nagród Kids Choice Awards 2018: Ulubiony film, Ulubiony aktor filmowy Dwayne Johnson, Ulubiony aktor filmowy Kevin Hart. James Newton Howard i Henry Jackman są twórcami muzyki, która przewija się w filmie Jumanji: Przygoda w dżungli i daje ekranizacji wiele emocji i tajemniczości w każdej scenie.

  Zakurzona konsola przenosi do magicznego świata czwórkę nastolatków – dwóch chłopaków i dwie dziewczyny. W podzielonym na wrogie plemiona, silnie zhierarchizowanym świecie amerykańskiego liceum każde z nich reprezentuje inną pozycję: niezdarnego nerda Spencera (Alex Wolff), cichej outsiderki Marthy (Morgan Jeanette Turner), szkolnej gwiazdki Bethany (Madison Iseman), czy popularnego futbolisty Fridge’a (Ser'Darius Blain). W świecie gry tę hierarchię radykalnie burzą przyznane bohaterom awatary. Gwiazda futbolu zmienia się w fizycznie niepozorną postać komiczną Finbara (Kevin Hart), nerd w atletycznego lidera Dr. Smoldera Bravestonea (Dwayne Johnson), cicha dziewczyna w seksowną zabójczynię Ruby Roundhouse (Karen Gillan), a popularna szkolna piękność w korpulentnego, łysiejącego naukowca Sheldona Oberona (Jack Black). 

  Film ukazuje hierarchię uczniów w prawdziwym życiu. Pokazuje sztuczne wartości, a nie prawdziwe wnętrze. Można powiedzieć,że postacie mają dwa oblicza. W prawdziwym świecie reprezentują szkolną elitę i wyrzutków, a w świecie gry są sobą i to w zupełnie innych wcieleniach. To właśnie wtedy połączyła ich przyjaźń, która po powrocie do prawdziwego życia była dziwnym zjawiskiem dla innych. 

  Aktorzy są rewelacyjnie dobrani do ukazujących w filmie bohaterów, innych aktorów do tych ról sobie nie wyobrażam. Są dobrani pod względem całokształtu postaci w filmie, czyli charakter i wygląd. 

  Kostiumy są idealnie dobrane do bohaterów filmu i do całej scenografii, czyli wielkiej, dzikiej dżungli. Ich stroje są odzwierciedleniem postaci, ale też czekających ich wyzwań i wielkiej przygody, które muszą przezwyciężyć, by wrócić do domu. 

  Rozczarowuje mnie ta warstwa fantastyczno-przygodowa. Świat Jumanji wydaje się bardzo płaski, słabo wymyślony, zbyt mało w nim atrakcji, ukrytych zakątków, niespodzianek. Bohaterowie pokonują dość oczywistą drogę, kończącą się oczywistym w kinie młodzieżowym morałem: trzeba zaakceptować siebie, nauczyć się czerpać siłę z własnych słabości, wierzyć w przyjaźń i pracę zespołową. Nie mogę też zupełnie zrozumieć decyzji polskiego dystrybutora o zmasakrowaniu filmu polską wersją językową. Dubbing sprawdza się mniej więcej w jednym wypadku na 100. To nie jest ten przypadek. Zwłaszcza w początkowych scenach podłożone głosy polskich aktorów brzmią fatalnie. 

  Mimo tych kilku wad film jest wart obejrzenia i przeżycia kinowej, bądź domowej przygody z całą rodziną. Film Jumanji: Przygoda w dżungli daje dużą dawkę humoru i akcji, która powinna zadowolić zarówno miłośników kultowego oryginału, jak i młodszych widzów, którym film z Robinem Williamsem jest zupełnie obcy.

skopiuj url:

Partnerzy